Aké typy chrupiek v kolene nájdete a čo im prospieva?

V kolenách sa nachádzajú dva druhy chrupiek: kĺbová a menisková. Zatiaľ čo kĺbová chrupka pomáha kolenu vo voľnom pohybe, menisková chrupka, čiže meniskus, slúži ako vankúš a tlmič nárazov medzi kosťami. Športové zranenia, nehody i roky bežného opotrebenia môžu poškodiť obidva tieto typy chrupiek v kolene.

Aké typy chrupiek v kolene nájdete a čo im prospieva?
6. 1. 2025

Aké sú typy chrupiek – v kolene je iná než v uchu

V tele existujú tri typy chrupiek: hyalínna, väzivová a elastická.

1. Väzivová chrupka: menisky

Fibrózna (väzivová) chrupka tvorí napríklad menisky, je ale tiež medzi stavcami, kde tvorí medzistavcové platničky. Fibrózna chrupka na týchto miestach slúži ako vankúšik, tlmí nárazy a znižuje trenie v kĺboch.

Fibrózna chrupka je považovaná za najpevnejšiu. 

2. Hyalínna chrupka: kĺby

Hyalínna chrupka je v tele najbežnejšia. Pokrýva kĺbové plochy kostí (vrátane kolena), nachádza sa na konci rebier na miestach, kde sa spájajú s hrudnou kosťou, ale tiež v hrtane alebo v nosnej priehradke. Úlohou hyalínnej chrupky je zaistiť plynulý pohyb kĺbov a znižovať trenie medzi kosťami počas pohybu.

Termín hyalínna pochádza z gréckeho slova „hyalos“, čo znamená sklovitý. Hyalínna chrupka sa totiž pod mikroskopom javí ako mierne sklovitá. 

3. Elastická chrupka: ucho

Elastická chrupka sa nachádza v uchu a tvorí okrem iného tiež hrtanovú príklopku. Táto chrupka slúži na zaistenie pevnosti a pružnosti orgánov, napríklad vonkajšieho ucha.

Kolenným chrupkám prospieva pohyb a zdravý jedálny lístok

Fyzická aktivita, najmä cvičenie zamerané na posilnenie svalov okolo kolena, je skvelý spôsob, ako pomôcť udržať chrupky v dobrej kondícii. Silné svaly totiž pomáhajú rozložiť záťaž a poskytujú kĺbu stabilitu. Vhodné je zamerať sa na posilnenie štvorhlavého svalu a hamstringov (svalov zadnej strany stehien). 

Ale pozor! Nič sa nesmie preháňať a príliš vysoká záťaž môže spôsobiť viac škody než úžitku.

Zásadné je tiež udržiavať zdravú telesnú hmotnosť, pretože nadváha znamená aj vyšší tlak na kolenné kĺby. 

V jedálnom lístku by nemal chýbať dostatok vybraných vitamínov a minerálnych látok. Napríklad mangán podporuje tvorbu spojivových tkanív, zatiaľ čo vitamín C pozitívne ovplyvňuje produkciu kolagénu dôležitého na normálne fungovanie chrupiek.


Zdroj:  

https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx 

©2025 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.