Kolagén je bielkovina, ktorá sa nachádza v ľudskom tele a tvorí približne jednu tretinu celkového obsahu bielkovín. Slúži ako stavebný prvok rôznych častí organizmu, vrátane chrupiek, kostí, svalov, šliach, väzov a kože.
Kolagén s vekom ubúda
Štruktúra kolagénu je podobná ľanu a má aj rovnaké vlastnosti. Je pevný a napnutý. Napriek tomu, že si vaše telo kolagén prirodzene vyrába samo, s narastajúcim vekom sa jeho produkcia znižuje. Napríklad kvôli prirodzenému procesu starnutia alebo vplyvom ďalších faktorov, ako sú nevhodná strava a UV žiarenie.
V staršom veku môže byť dobré kolagén doplňovať z vonkajších zdrojov. Či už v podobe výživových doplnkov, alebo v prípade pleti formou kozmetických prípravkov určených na vonkajšie použitie.
Najlepší kolagén typu 2 dáva ľuďom príroda
Vynikajúcim zdrojom natívneho kolagénu sú napríklad ryby, najmä ich koža a šupiny. Kolagén získaný z rýb, niekedy nazývaný tiež morský kolagén, má veľmi dobrú biologickú dostupnosť. Do tela sa vďaka tomu vstrebáva účinnejšie než kolagén z iných zdrojov.
Ryby predstavujú skvelú príležitosť, ako získať natívny kolagén prirodzenou cestou, pre ľudí, ktorí dodržiavajú pescetariánsku alebo semivegetariánsku stravu.
Medzi veľmi cenené patrí napríklad nórsky kolagén pochádzajúci z rýb chovaných na pobreží tejto severskej krajiny. Priamo v Nórsku sa udržateľným spôsobom v špecializovaných továrňach vyrába kostný prášok bohatý na vápnik a kolagén.
Kĺby a kolagén typu 2
Kolagén hrá zásadnú rolu v štruktúre a funkcii kĺbov a chrupiek. Kolagén pomáha v chrupke tvoriť sieť vláken poskytujúcich chrupke pevnosť. Tvorí tak stavebnú zložku tkaniva chrupky, ktorá je dôležitá pre ich pružnosť, odolnosť a schopnosť odolávať tlaku a nárazom. Aj vďaka kolagénu môže chrupka plniť svoju rolu „tlmiča“ nárazov medzi kosťami a zmierňovať ich trenie.